Spojenie včiel a cestovného ruchu

Apiturizmus

Apiturizmus

O čo ide?

Naším cieľom je  propagovať vidiek, vidiecku krajinu a jej možnosti aj rozvojom vidieckeho cestovného ruchu. V dnešnej hektickej a uponáhľanej dobe sa návrat k prírode, pobyt na vidieku, tradičné poctivé vidiecke jedlo a relaxácia v prírode stávajú moderným trendom.

Pre priaznivcov vidieckeho cestovného ruchu máme vytvorený produkt APITURIZMUS (apis – lat. včela, turizmus – ang. cestovný ruch). Ide o novinku na slovenskom trhu cestovného ruchu, pričom jej hlavnou úlohou je spojiť cestovný ruch tak ako ho poznáme a všetky produkty alebo efekty z chovu včiel.

  Dýchanie včelieho vzduchu

  Ide o terapiu, ktorá využíva liečivý vzduch v úli a ten sa inhaluje. Vzduch v úli obsahuje vysokú vlhkosť, éterické oleje,  tekuté voskové čiastočky, slinný sekrét včiel, aerosóly z flavonoidov a propolisu, stopové prvky, enzýmy, cholín, včelami vyprodukované rastlinné hormóny a dosahuje teplotu okolo 36 °C. Dýchanie je najjednoduchšou a zároveň najprirodzenejšou cestou, ako sa dostane účinná látka veľmi rýchlo do krvného obehu. V súčasnosti prebieha na našej škole lekársky výskum, kde v spolupráci so špecialistami skúmame pozitívne aj negatívne vplyvy tejto terapie na návštevníka. Terapia je k dispozícii v sezóne od mája do septembra.

   Kontaktujte nás

   Pobyt v relaxačnom api-domčeku / včelíne

   Ide o liečebno-relaxačnú terapiu, ktorá sa odohráva v špeciálnom drevenom domčeku. Klient leží na úľoch, ktoré sú vyskladané ako posteľ, počas terapie dýcha príjemné teplo ktoré produkujú včely. Ide o jednoduchšiu formu dýchania včelieho vzduchu, ktorú odporúčame aj rodinám s deťmi. Počas celej terapie v api-domčeku nedochádza ku kontaktu návštevníka a včely, pretože tie majú umožnený bežný pobyt mimo domček. K dispozícii od mája do konca septembra.

    Kontaktujte nás

    Tvorivé dielne / workshopy

    Pre skupiny detí, študentov a dospelých ponúkame kombinácie rôznych činností, ktoré súvisia so včelou alebo včelími produktami.

    "Poď Bánošom!" - ponúkame oslavu Medzinárodného dňa detí v priestoroch našej školy s bohatým programom, počet obmedzený na 100 účastníkov.
    Aktivity na rôznych stanovištiach v priestoroch školy - včelársky náučný chodník, pobyt v apidomčeku, ochutnávka včelích produktov;  maľovanie na tvár, čítanie z detskej knižky, hry a súťaže s animátormi, výroba a zdobenie výrobku z "mŕtveho cesta", ukážky canisterapie, jazdy na koni, návšteva zverincov s cudzokrajnými zvieratami a mäsožravými rastlinami, ukážky sokoliarstva, súťažné úlohy na získanie "medinákov" a ich výmena za hodnotné odmeny a iné. Poplatok 8€ účastník/ pedagogický dozor zdarma.

    Pre deti z materských škôl ponúkame tieto programy:

    "Mám rád medík" - prechádzka po včelárskom náučnom chodníku prispôsobená veku detí,  pozorovanie včiel v úli, základné pomôcky a činnosti včelára, zloženie úľa, ochutnávka medu, výroba sviečky z pravého vosku. Poplatok 2€/ dieťa, pedagogický dozor zdarma.

    "Včelárskym chodníkom" -  prechádzka po včelárskom náučnom chodníku prispôsobená veku detí, pozorovanie včiel v úli, základné pomôcky a činnosti včelára, ochutnávka medu. Poplatok 1€/dieťa, pedagogický dozor zdarma.   

    Pre študentov ponúkame:

    "Tradície s vôňou medu" - aktivity z ponuky podľa požiadaviek a na základe spoločnej dohody. Môžete si vybrať z nasledovných aktivít - prechádzka s výkladom po včelárskom náučnom chodníku prispôsobená veku účastníkov, pozorovanie včiel v úli, základné pomôcky a činnosti včelára, zloženie úľa, ukážky rôznych včelích produktov, ochutnávka rôznych miešaných medov, výroba sviečok,  praktické ukážky canisterapie, jazda na koni, ukážky sokoliarstva, návšteva zverincov s cudzokrajnými zvieratami. Poplatok 4€/účastník, pedagogický dozor zdarma.

    Pre dospelých máme v ponuke:

    Workshop „Zážitky s vôňou medu“ – cena je kalkulovaná po dohode s objednávateľom, podľa veľkosti skupiny a výberu aktivít. Objednávateľ má na výber ľubovoľné kombinácie z nasledovných možností: odborná prednáška po náučnom chodníku v sprievode kvalifikovaného včelára, zdobenie medovníkov pod vedením zručnej cukrárky, výrobu sviečok zo včelieho vosku, ochutnávka medoviny, tradičné raňajky, možnosť vyskúšať dýchanie včelieho vzduchu alebo pobyt v api-domčeku.

    Kontaktujte nás

    Výukové programy

    Ponúkame Vám možnosť odbornej prednášky po náučnom včelárskom chodníku pod vedením kvalifikovaného včelára. Náročnosť a časová dotácia podľa želania klienta. Pre záujemcov vieme zabezpečiť aj odborné vzdelávanie vo vlastných priestoroch plne vybavených prezentačnou technikou. Kapacita odbornej miestnosti je 25 osôb. Cena programu na základe dohody.

    Ochutnávka medu a medoviny

    Počas sezóny ponúkame ochutnávku rôznych druhov medu a medovín. Pre záujemcov vieme zabezpečiť aj tradičné raňajky (domáci čerstvo upečený chlieb, med, tradičné maslo). Cena po vzájomnej dohode.

    Ubytovanie, stravovanie a doplnkový program

    Návštevníkom je k dispozícii ubytovanie na našom školskom internáte v kategórii turistickej ubytovne.

    V areáli našej školy sa nachádza vlastná školská predajňa pekárskych a cukrárskych výrobkov, kde je denne okrem víkendov k dispozícii čerstvé pečivo a cukrárske výrobky.

     Vieme pripraviť prehliadku mesta Banská Bystrica a okolia študentmi našej školy, ponúkame vlastnú geocaching game,  služby detských animátorov, disponujeme horskými bicyklami, ktoré vieme za poplatok prenajať návštevníkom.

    Cenník
    Jednotlivci a akcie – Vchod B – C
    2 – posteľová izba
    12,- € /osoba/noc
    1- posteľová izba
    14,- € /osoba/noc
    Ubytovanie za mesačné úhrady Vchod B
    2-posteľová izba
    85,- € /osoba/mesiac
    1-posteľová izba
    125,- € /osoba/mesiac
    Ubytovanie za mesačné úhrady Vchod C
    2-posteľová izba
    85,- € /osoba/mesiac
    1-posteľová izba
    125,- € /osoba/mesiac
    Apartmány Vchod C
    pri platbe vopred za celý mesiac prenájom apartmánu
    35,-€ /noc
    Poznámka:
    V cene je zahrnutý poplatok za používanie elektrospotrebičov vo výške 3 €
    Upozornenie:
    Poplatok za ubytovanie je potrebné uhradiť vždy do 25. v mesiaci na nasledujúci mesiac a súčasne odovzdať ústrižky šekov na nasledujúci mesiac.

    Pre náročnejších ponúkame apartmán.

    Apartmán sa nachádza v ubytovacej časti domova mládeže SOŠ, Pod Bánošom 80, Banská Bystrica v tichej lokalite sídliska Sásová. Skladá sa z obývacej časti, kuchyne, spálne, kúpelne a WC. V spálni sú dve postele, v obývacej časti sa nachádza rozťahovací gauč a nechýba TV. Kuchyňa je vybavená komplet výbavou pre 6 osôb, elektrickým varičom a chladničkou. Apartmán je vykurovaný ÚK, celoročne zabezpečená teplá voda. Parkovanie je možné pred ŠI.

    Kontaktujte nás

    Radi Vám poskytneme bližšie informácie