Propolis
Propolis
Produktom včiel, ktorý raz určite bude mať význam pre lekárstvo, je propolis.
Z literatúry je známe, že propolis v rôznych formách používali ľudia už v dávnych dobách. Rímsky historik Plínius o ňom hovorí vo svojom diele: história naturalis ako o liečebnom prostriedku. Slovo propolis sa odvodzuje z gréckych slov „pro“ (pre obranu alebo v obrane) a slovo „polis“ (mesto). Propolis teda znamená obranu mesta (alebo úľa). Opôvode propolisu bolo niekoľko teórií. Teraz je všeobecne známe, že v severnom miernom pásme včely zberajú propolis z rôznych druhov topoľov, briez, vŕby rakytovej, jarabiny, brestov, jelší, bukov, osík, ihličnatých stromov, konských gaštanov a z niektorých rastlín. Hryzadlami ho ulamujú z pukov, tvarujú a formujú a prenesú do košíčkov na zadných nohách.
Keď včely naplnia košíčky propolisom, prenesú ho do úľa. Tam čakajú, pokiaľ im iné včely náklad odoberú a okamžite spracúvajú. Faktory, ktoré sú pre včely spúšťadlom na zber propolisu, nie sú celkom známe. Je známe, že silnejším rozhodujúcim faktorom pre zber je faktor ročného obdobia, ako jeho dostupnosť. Včely nanášajú propolis v tenkej vrstve na vnútorné steny úľa, k zatmeleniu otvorov a štrbín , na opravu plastov, na utesnenie letáčov.
Ďalej včely používajú propolis na balzamovanie mŕtvoliek rôznych druhov votrelcov, ktoré usmrtili a nemôžu ich dostať z úľa von. V severnej Európe zbierajú včely propolis od konca júna do konca letnej sezóny. Prítomnosť propolisu v úli vytvára prostredie nepriaznivé pre rast baktérií a iných mikroorganizmov. Zloženie propolisu je rozdielne a záleží na mieste, kde bol propolis včelami zbieraný, teda v akom prostredí rastú príslušné stromy, z ktorých sa získava.
Podľa posledných chemických rozborov propolisu sa zistilo celkom 34 zložiek. Sú to: aromatické aldehydy, aromatické kyseliny a niektoré alkoholy týchto kyselín, flavony a flavonoly a ďalej mnohé látky, ktoré neboli doteraz identifikované. Priemerne propolis obsahuje 50-60 % živice, 5-10 % silíc a iných látok, 12-30 % vosku, 5 % peľu a iných prímesí. Ďalej boli v propolise identifikované mnohé ďalšie látky: kumaríny, organické kyseliny, polysacharidy, polyfenoly a iné.
Celkom je možné konštatovať, že propolis je prírodná mimoriadne vyvážená látka, veľmi vhodná na liečebné použitie, zvlášť preto, že ako komplex vykazuje propolis mohutné antibiotické pôsobenie. Zistilo sa, že všetky druhy propolisu sú približne rovnocenné. Bolo tiež vedecky dokázané, že propolis pôsobí nie len antibioticky, ale navyše zvyšuje obranné schopnosti organizmu. Propolis je biologicky neškodný a v bežnom dávkovaní je prakticky netoxický , takže bez vedľajších účinkov môže byť i dlhodobo užívaný.
Propolis sa veľmi dobre kombinuje s inými antibiotikami a zvyšuje ich pôsobenia. Tiež sa preukázalo účinné pôsobenie propolisu na chrípkové a herpetické vírusy. Ak zhrnieme všetky účinky propolisu, sú to tieto:
a) baktericídne - ničí a usmrcuje baktérie
b) bakteriostatické - brzdia rast baktérií
c) anestetické - tlmí citlivosť a bolesť
d) stimulačné - povzbudzuje imunobiologický systém organizmu
e) antitoxické - ruší účinky niektorých jedov a bakteriálnych toxínov
f) antivírusové - proti niektorým vírusom
g) antimykózny - zastavuje rast a ničí niektoré plesne.
h) antiflogistický - protizápalový
i) dermatoplastický - podporuje hojenie rán
j) tlmí účinok škodlivého žiarenia na organizmus.
V liehu sa rozpustia všetky základné zložky propolisu, je však treba použiť alkohol viac ako 60%. Liehový extrakt - propolisová tinktúra je priezračná červenohnedá kvapalina. Ak pridáme túto tinktúru do vody alebo odvaru bylín, vznikne mliečne zakalená emulzia. Ak odparíme lieh, zostane nám propolisový balzam s vôňou podobnou peruánskemu balzamu. Pri dobrom uskladnení v tme, suchu a chlade, v hermeticky uzavretej nádobe, nestráca ani po dlhšej dobe propolis svoje základné liečivé vlastnosti. Čerstvý propolis je pochopiteľne najlepší. Tinktúru získavame tak, že do 1 litru alkoholu dávame 10-20 dkg rozdrveného propolisu, necháme VYLUHOVAT 9-14 dní denne premiešame, potom zlejeme alebo cez gázu precedíme, dáme do fľaše a uzavrieme. Absolútna kontraindikácia liečby propolisom nie je. Relatívna kontraindikácia je individuálna alergia na propolis, ktorých je asi pol až jedno promile ľudí. Tieto je možné zvládnuť bežnými antihistaminikami alebo musí liečbu vynechať. Bežne alergiu na propolis zistíme tak, že votrieme na rolky vaty namočené v tinktúre do kože na dlaňovej strane zápästia a necháme zaschnúť. Ak natrené miesto do 24 hodín nezačervená alebo sa neutvoria vyrážky, tak môžeme propolis užívať. V ľudovom liečiteľstve sa užívajú propolisové liečby jednak lokálne, obzvlášť u kožných ochoreniach, tak aj vnútorne 3x denne 25-40 kvapiek, pol až jednu hodinu pred jedlom. Dávame buď samotnú tinktúru alebo do tekutín (do mlieka, vody alebo do rôznych čajov). Deťom dávame 5 -15 kvapiek 3-4x denne. Najlepšie je dať ich k medu na lyžičke a zamiešať. Tak deti rady a dobre propolis prijímajú. U detí je možné užívať povolené antibiotiká súčasne s propolisom (s penicilínom alebo ampicilínom). Posledné výskumy ukazujú, že odstránenie esteru kyseliny kávovej z propolisu by ju zbavilo látok, ktoré spôsobujú jeho alergický účinok.
Ak poznáme účinky propolisu a ak vylúčime pacientov alergických na propolis, potom môžeme ako ľudový liek propolis používať. Uvedieme niektoré ochorenia, u ktorých je liečba propolisom účinná :
Veľmi dobré výsledky sú u plesňových ekzémoch, obzvlášť ak je propolis z jarabiny, pretože má najlepšie antimykózne účinky.
Lekári Feureusl, Kraus referovali na XVII. medzinárodnom včelárskom kongrese v Ríme o tuberkulostatických vlastnostiach propolisu (tlmí rast Kochového bacila). Tichonov uvádza dobré výsledky u TBC pľúcnej, krčnej a kožnej. Užíva sa jednak propolis samotný alebo v kombinácií s liekmi antituberkulotiká. Užíva sa propolisová emulzia 3 krát denne polievková lyžica. Liečba je ½ až 1 rok, po dvoch mesiacoch sa robí prestávka 2 týždne. Pri kožnej TBC sa pridáva propolisová masť 1 krát za dva dni.
Dôležité upozornenia pri požívaní propolisu:
Asi 0,01-0,05% ľudí je alergických na propolis. Testujeme na dlaňovej strane zápästia na koži tak, že vtrieme tinktúru kúskom vaty namočeným do propolisu a necháme uschnúť. Ak nevznikne na koži začervenanie alebo vyrážky, tak môžeme propolis užívať. V opačnom prípade nie je užívanie propolisu vhodné.
EXTRAKT PROPOLISOVÝ- 1-2 dkg propolisu rozdrveného sa zaleje 100 ml koncentrovaného alkoholu 80-90%, denne sa premieša a nechá sa 7-14 dní vyluhovať. Potom sa zleje alebo precedí cez gázu do tmavej fľašky, najlepšie so zbrúseným hrdlom a uzavrie sa zabrúsenou zátkou.
BEŽNÝ EXTRAKT- použijeme najmenej 60-80% alkohol na 1 liter 10 -12 dkg propolisu.
ROPOLISOVÁ MASŤ- robíme tak, že na 100g masti (lanolín s vazelínou alebo synderman) dávame 10-40 ml propolisového extraktu, vmiešame do zahriateho vo vodnom kúpeli a dáme do kelimkov.
EMULZIA– dávku propolisu 20-40 kvapiek dáme do 0,5 až 1 dcl vody, čaju alebo mlieka, zamiešame a vykloktáme alebo vypijeme. Inak je vhodné dávať kvapky propolisovej tinktúry do medu a zamiešať. Tento spôsob je vhodný pre deti.
Ak robíme emulziu na užívanie, aby sme nemuseli odmeriavať kvapky, dáme 1 diel propolisovej tinktúry z 80% liehom do 1,5 dielu destilovanej alebo prevarenej vody alebo 1 diel tinktúry z 60-70% liehu na 1,2 dielu prevarenej vody a užívame 3 krát denne 1 polievkovú lyžicu a zapijeme.
Použitý propolis nevyhadzujeme, ale užijeme k impregnácii drevených predmetov proti červotočom tak, že zvyšok prelejeme polovičným množstvom denaturovaného liehu a necháme lúhovať 3-4 týždne.
Nástup do školy - oznam Vážení rodičia, milí žiaci, nástup do školy sa bude riadiť usmernením MŠ VVaŠ SR – materiál „Návrat do škôl 2021“. Prosíme žiakov a rodičov, aby sledovali stránku školy, kde bude uverejnené aktuálne usmernenie. Z materiálu „Návrat do škôl 2021“ vyberáme časť týkajúcu sa prevádzky školského internátu: Internát sa po skončení vianočných prázdnin prevádzkuje v zmysle rozhodnutí Pandemickej komisie vlády SR, Ústredného krízového štábu, vlády SR v uznesení, Úradu verejného zdravotníctva SR, rozhodnutia ministra školstva, vedy, výskumu a športu a podľa pravidiel COVID AUTOMATU, teda s podmienkou prevádzky len pre testovaných zamestnancov, žiakov a jedného zákonného zástupcu testovaného žiaka v spoločnej domácnosti. Príchod žiakov ubytovaných v školskom internáte bude možný 11. januára 2021 v dopoludňajších hodinách za dodržania príslušných opatrení a usmernení. (V nedeľu 10. januára 2021 nebude možný príchod na internát). Dávame vám na vedomie, že je možné využiť mobilné odberné miesto na vykonanie antigenového testu na COVID-19 a to na Strednej športovej škole, Tr. SNP 54 v Banskej Bystrici. Konečné usmernenie k nástupu žiakov do školy a školského internátu bude uverejnené na stránke našej školy až 8.1.2021 v popoludňajších hodinách. | |
Verejná obchodná súťaž na prenájom nebytových priestorov Prenájom nebytových priestorov SOŠ Vypisujeme verejnú obchodnú súťaž na prenájom nebytových priestorov v areáli SOŠ. | |
Upozornenie V prípade nesúhlasu so zverejnením fotografie žiaka, zavolajte prosíme Vás na tel.č.: 048/4724514. Fotografia bude odstránená. | |
VOS na obstarávanie položiek k odbornému vzdelávaniu Vyhlasujeme Verejnú obchodnú súťaž na obstarávanie položiek k odbornému vzdelávaniu a príprave vo včelárstve | |
Bezodplatný prevod hnuteľného majetku Bezodplatný prevod hnuteľného majetku | |
Poistné Žiaci školy majú možnosť poistiť sa. | |
Informácie o vysokých školách Aktuality týkajúce sa VŠ | |
Propolis | |
Aktualizácia údajov Aktualizácia údajov |